EĞİTİM HİZMETLERİMİZ

Uygulamalı Davranış Analizi Eğitimi

Uygulamalı davranış analizi (UDA), sosyal açıdan önemli davranışlar üzerinde etkili olan çevresel etmenleri bilimsel yollarla belirleyip bir davranış teknolojisi geliştirilerek uygulama ortamlarında davranışları kontrol altına almayı hedefleyen bir davranış bilimi olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle, UDA davranış analizinin geliştirdiği öğrenme ve davranışların bilimsel ilkelerinin sosyal açıdan önemli olan insan davranışlarına uygulayarak yeni davranışların öğretilmesi, uygun olmayan davranışların değiştirilmesi ya da ortadan kaldırılması sürecidir.

UDA’da pek çok tepkiyi öğretmek için olumlu pekiştirme kullanılır. Yetersizliği olan ya da olmayan çok değişik yaş grubundaki kişilere uygun davranışlar kazandırmak ve bu kişilerin uygun olmayan davranışlarını azaltmak üzere etkili olarak kullanılmaktadır. UDA alanında beceri ya da davranışlardaki yetersizlikler gözlem yoluyla değerlendirilir. Kazandırılması hedeflenen beceri karmaşık bir beceri ise, kendisini oluşturan ve kendisinden daha küçük öğretilebilir davranışlara/basamaklara bölünür ve her bir basamak planlanarak öğretilir.

Merkezimizde öğrencilerimizin eğitim gereksinimlerine göre Uygulamalı Davranış Analizi Temelli eğitimlerimiz uzman terapistlerimiz tarafından bireysel ve grup eğitimi olarak verilmektedir.