MAKALELER

TV VE ÇOCUK

TV VE ÇOCUK

Erken Çocukluk (0-7) gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuğun kazandığı beceriler hayatının ilerleyen yıllarını şekillendirecektir. Tv nin ilgi çekici bir yönü vardır. Özellikle küçük yaş çocukları TV nin görselliğine kapılmaktadırlar ve tek yönlü bir iletişim içine girmektedirler. Özellikle 0-3 yaş döneminde çocuklar öğrenmeye ve araştırmaya çok açıklardır. Biz yetişkinlerin çocuğumuza sunacağı çok yönlü uyaranlara ihtiyacı vardır. Bizler çocuklarımızı tek yönlü bir araç ile tv ile baş başa bırakırsak eğer çocuğumuzun birçok gelişimini farkına varmadan engellemiş oluruz.  Çocuklar dokunarak, duyarak, görerek, hissederek, uygulayarak, deneyimleyerek öğrenirler. Deneyimlemeden öğrenemezler. Bu yüzden bizler çocuklarımıza ne verirsek onu alacaklar, ne veremezsek onu almayacaklardır. Çocuğunuzun aktif dönemi olan 0-3 yaşını; doğal etkinlikler bularak günlük yaşantıdan kopmayacağı etkinlikler ile destekleyiniz.

Erken Çocuklukta Tv nin Zararları Neler Olabilir?
Çocuğunuzun dil gelişimini geciktirebilir.
Çocuğunuzun bilişsel gelişimini geciktirebilir
Çocuğunuzun akranları ile doğru iletişim kurmasını engelleyebilir.
Çocuğunuzun sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.
Çocuğunuzun yaratıcı düşünmesini etkiler. Çünkü hep karşısındaki (tv) hazır olarak sunuyor.
Çocuğunuzun kuralları anlayıp algılamasını engelleyebilir.
Çocuğunuzun dinleme, anlama ve algılama kapasitesini engelleyebilir.
Obeziteye zemin hazırlayabilir.
Gerçek ile gerçek olmayanı yani soyut ve somutu algılamasına engel olabilir.
Çocuğunuzu şiddete yöneltebilir.
Çocuğunuzu takıntılı bir takım davranışlara sevkedebilir.
Çocuğunuzu bireyselleştirir ve sosyallikten uzaklaştırabilir.

Kısacası erken çocuklukta özellikle de erken çocukluğun ilk 0-3 yılında çocukların dil-bilişsel, ince ve kaba motor, sosyal ve özbakım gelişim alanlarına zarar vermektedir. Tv nin çocuğunuza verdiği zararları ancak ilerleyen yaşlarda fark etmeye başlarsınız ve o zaman birşeyleri değiştirmek zor olabilir.

Çocuğunuzu tv den mümkün olduğu kadar uzak tutunuz, onunla oyunlar oynayınız, çocuğunuzun gelişimini destekleyici oyuncaklar alınız. Çocuğunuzla açık alanda etkinlikler yapınız, çocuğunuzla konuşunuz ona tanımadığı her şeyi tanıtmaya çalışınız. Evinizin her köşesi bir oyun alanı yeter ki siz çocuğunuza fırsatlar veriniz. O sizi takip eder gelişir siz ona fırsat vermezseniz bunu tv nin yapmasını isterseniz çocuğunuz yaşamının en aktif dönemini pasif geçirecektir. Çocuğunuz bazı şeyleri anlayıp anlamlandırmaya başladıktan sonra 3-4 yaş civarı kontrolü sizin denetiminizde ve sizinle birlikte tv izletebilirsiniz. Ancak tv izlemenin sınırlarını siz belirlemelisiniz çocuğunuz değil.

Kısacası tv hayatımızda var onu yerinde dozunda ve uygun zamanda çocuğunuza sunarsanız tv nin olumsuz etkilerini ortadan siz kaldırmış olursunuz. Böylece tv çocuk için vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir araç değil sıradan bir araç olacaktır.
Tv ye evet bilinçsiz kullanmaya hayır. Ekleyen:

AYŞE GÜL AYDOĞMUŞ TUNÇEL